Yüz Şekline Göre Saç Kesimi

Saç kesimi konusunda saçın cinsi çok önemlidir. Bazı saç cinsleri uzun kullanılabilirken bazı saç cinsleri kısa kullanılmak için daha uygundur. 
OVAL YÜZLER İÇİN
Oval yüz tipine sahip olan kişiler için daha şanslı olduğunu söylemek mümkün. Saç kesiminde son trend olarak görülen erkek tipi olarak da adlandırılan yandan ayırarak asimetrik kesimli saçlar diğer yüz tipleri için olmadığı halde oval yüzler için en uygun kesimlerdir diyebilmek mümkün. 
YUVARLAK YÜZLER İÇİN 
Yuvarlak yüze sahip olan kişilerde kısa saç kesimi için alternatifleri fazla olan yüz tiplerindendir demek mümkün. Yuvarlak yüzlerde özellikle küt kesim tercih edilmelidir. Aynı zamanda katlı kesim modelleri de uygulanabilir. Saçı yandan ayırıp, üst kısma kat vererek kabarık görünmesi sağlanmaktadır. Yanlarda saçların kulak arkasına atılması tercih sebebidir. Aynı zamanda yanaklara doğru dökülmeli ve yüzün yuvarlaklığını daha uzun görünmesi sağlanabilmektedir. 
KARE YÜZLER İÇİN 
Yüz hatları sert görünümlü olan kişiler, kare yüz hattına sahip olan kişilerdir demek doğru bir tespittir. Bu nedenle sert görünen yüz hatlarının biraz daha yumuşatılması gerekmektedir. Katlı saç kesimleri, yandan ayrılmış saç modelleri ile yüz tipindeki keskin hatlar giderilecek biçimde olması tercih sebebidir. Kare yüz tipine sahip olan kişiler uzun boya sahipse, uzun saçlar tercih etmelidir. Kısa saç kesimlerinde ise küt kesimden kaçınmaktadırlar. Katlı ve uzun kesim kare yüze sahip olan kişiler için uygun modellerin başında gelmektedir. 
ÜÇGEN YÜZLER İÇİN
Üçgen yüz tipine sahip olmak, alternatifi az olan saç modelleri ile sınırlı olmak demektir. Üçgen yüzün oval görünüme dönüşmesi için bazı küçük dokunuşlar gerekmektedir. Tüm yüz tiplerinde, saç kesimi kadar saçın dalgalı, kıvırcık ya da düz olması çok önemli bir unsurdur. Dalgalı ve kıvırcık saçlılar saçlarına fön çektirerek düzleştirirken, düz saçlı kişiler de, perma ya da kalıcı iri dalga işlemleri uygulatmaktadır. 
Saç kalitesinin sert ya da yumuşak ve ipeksi olması da saç modelini etkilemektedir. Gür ve seyrek saçlı kişilerin özellikle saç kesimlerinde dikkat etmeleri gereken durumlar bulunmaktadır.