Doğru Makyaj

Cildinizi makyaj yapmak için hazırlamak adın ilk olarak cilt temizleme toniği kullanılmaktadır. Cildi tonik yardımıyla güzelce temizlemenin ardından güneş ışınlarından korumak adına kış dahi olsa yüzünüze güneş koruyucu sürülebilmektedir. Yapılan bu işlemler ile cildin temizlenerek korunması sağlanmaktadır. Daha öncesinde, cilt bakımı yapılmadan makyaj düşünülmemelidir. 
FONDÖTEN KULLANIMI 
Fondöten, temizlenerek nemlendirilmiş cilde nemli bir sünger ile uygulanması sağlıklı yollardandır. Kullanılan fondöten süngeri her kullanımda yıkayarak kurulamaya özen gösterilmelidir. 
Fondöteni, doğru şekilde uygulamak için gündüz makyajını gün ışığı olan bir alanda, gece makyajını ise çok aydınlatılmış bir alanda yapılması gerekmektedir. Ayrıca fondöten renginin, ten rengine uygun olmasına ve oldukça ince bir tabaka şeklinde uygulanmasına özen gösterilmelidir. Ten üzerinde, koyu ve açık renkli lekeler bulunuyorsa kapatmak adına koyu renkli fondöten tercih edilmektedir. 
PUDRA KULLANIMI
Genellikle fondöten uygulamasının sonrasında tercih edilmektedir. Pudra, fondöten üzerine uygulanacaksa şeffaf olanı tercih sebebidir. Şayet pudra tek başına da kullanılabilir ve aynı zamanda ten renginize uygun bir pudra tercih edilmelidir. Büyük bir pudra fırçası yardımıyla tabaka halinde sürülmesi en uygun yöntemlerden birisidir. 
DOĞRU MAKYAJ 
Doğru bir göz makyajı uygulaması için hem daha dayanıklı hem de kullanımı daha kolay olan toz farları tercih edilmektedir. Göz makyajı için, süngerli çubuklardan ya da temizlenmesi basit olan yumuşak fırçalardan yararlanılabilir. 
MASKARA VE ALLIK 
Gözlerin daha çekici ve daha büyük görünüm kazanması için koyu kahverengi ya da siyah maskara kullanılması en sağlıklı yoldur. Kuşkusuz ki makyajda allık olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Doğru bir allık uygulaması adına uzun ve yumuşak tüylü bir allık fırçası kullanılması ve sık olarak yıkanması gerekmektedir. Allığın rengi toprak rengi ya da pembemsi renk tonlarında kullanılabilmektedir. Fakat gece makyajında kullanılan allığın rengi biraz daha koyu tonlarda tercih edilmektedir. Önemli olan allığı güzelce dağıtabilmektedir. 
DUDAK MAKYAJI 
Dudak yapısı inceyse, makyaj uygularken dudak bitimine kemik renkli bir dudak kalemi ile ince bir çerçeve çizilmesi tercih sebebidir. Çerçevenin çizilmesinin ardından hattın keskinliğini eksiltmek adına, parmak uçları yardımıyla güzelce dağıtılmalıdır. Dudak kalemi ile yeniden bir çerçeve çizilmeli ve kullanmayı tercih ettiğiniz renkteki rujun sürülmesi gerekmektedir. Daha dolgun dudaklar için ise, açık renkli rujlar tercih edilmektedir. Fakat dolgun dudak üzerine makyaj uygulanacaksa, koyu renkte ruj kullanılmaktadır böylece dolgun dudakların ince görünmesi sağlanmış olur.